zegarek drewniany eksploatacja

Jak dbać o zegarek drewniany?

Naturalne materiały zdobywają coraz większą popularność. Związane jest to z rosnącą świadomością na temat ekologii i szkodliwego wpływu tworzyw sztucznych na nasze środowisko. Drewniane zegarki mogą bez problemu konkurować z innymi tradycyjnymi modelami. Jest tylko jeden minus – drewno jest surowcem, które źle znosi wilgoć i nie uznaje długiego kontaktu z wodą. Nie oznacza to jednak, że zegarki wykonane z tego tworzywa szybko ulegają zniszczeniu. Wręcz przeciwnie, zegarki drewniane są trwałe. Wystarczy jedynie odpowiednia oraz systematyczna pielęgnacja. Artykuł poniżej podpowie w jaki sposób dbać o drewniane zegarki oraz jakie metody są najbardziej skuteczne.

Podstawowa zasada – unikaj wody.

W dbaniu o drewniany zegarek nie można zapominać o tym, że wilgoć wpływa negatywnie na drewno i może przyczynić się do zmiany koloru lub rozwarstwienia. Należy więc pamiętać o zdejmowaniu go przed myciem rąk lub naczyń. Tak samo postępujemy w przypadku perfum. Nie powinno używać się tego typu środków na nadgarstkach, czyli w miejscach styku skóry z drewnianym zegarkiem.

Akcesoria przydatne do czyszczenia drewnianych zegarków.

Posiadacz zegarków, powinien mieć pod ręką bawełnianą ściereczkę lub taką, która wykorzystywana jest w przypadku czyszczenia okularów. Pierwszym krokiem jest dokładne przetarcie drewnianego zegarka suchą ścierką. Następnie nasączamy ją delikatnie wodą i ponownie przecieramy zegarek. Pozwoli to na skuteczne usunięcie resztek potu czy kurzu, który nieustannie się zbiera. Do trudno dostępnych miejsc przyda się pędzel, dzięki któremu z łatwością dostaniemy się na przykład do połączenia koperty zegarka z jego paskiem. W łatwy sposób pozbędziemy się wszystkiego co zalegało w drobnych i niewidocznych miejscach. W końcowej fazie będziemy potrzebować sprężonego powietrza. Ma to na celu usunięcie pozostałości, które przeoczyliśmy. Warto jest mieć w domu preparaty do czyszczenia powierzchni drewnianych. Z pewnością dodadzą naszym zegarkom dodatkowego połysku a także stworzą ochronną warstwę zabezpieczającą przed wilgocią. Oprócz tego można zaopatrzyć się w preparat do usuwania zarysowań. Jeśli chodzi o przechowywanie, to drewniane zegarki powinniśmy trzymać w specjalnych pudełkach, wypełnionych miękkim materiałem.

Na co zwrócić uwagę podczas eksploatacji zegarków z drewna?

Tak jak w przypadku standardowych zegarków, powinniśmy unikać wszelkiego rodzaju wstrząsów czy uderzeń. Może to wpłynąć negatywnie na działanie lub wygląd naszego drewnianego zegarka. Zaleca się stosowanie lekkiego luzu między nadgarstkiem a zegarkiem. Jeśli zapniemy go zbyt ciasno to będzie to dla nas nie tylko niekomfortowe, także pot może źle oddziaływać na materiał, z którego zegarek jest wykonany. Nie powinno zostawiać się drewnianych zegarków w miejscach bardzo nasłonecznionych, ponieważ lakier może wyblaknąć. Drewno nie lubi kontaktu ze słoną wodą i chlorem. Jeśli planujemy kąpiel, warto jest zdjąć zegarek aby uchronić go przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Pielęgnacja zegarków z drewna nie wymaga dużych nakładów pracy. Nie jest również bardzo skomplikowana. Należy jednak przestrzegać pewnych reguł, które pozwolą utrzymać zegarek w dobrej formie. Systematyczne dbanie o czystość zegarka oraz odkładanie go w odpowiednie miejsce jest gwarancją długiego życia naszego zegarka.

Chociaż brzmi poważnie, nie zajmie Ci dużo czasu. Jak dbać o drewniany zegarek? Przede wszystkim wyposaż się w szmatkę, która będzie służyć do usuwania z zegarka kurzu oraz innych zabrudzeń. Polecamy bawełniane ściereczki, np. takie, jak do czyszczenia okularów. Zaczynamy na sucho, przecieramy zegarek, a następnie zwilżamy szmatkę i powtarzamy

Posts created 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top