gatunki drewna na zegarki drewniane

Z jakich gatunków drewna tworzone są zegarki drewniane?

Zegarki w każdej postaci są obecne w większości domów. Zarówno te ścienne, jak i na rękę, pełnią funkcję użytkową i dekoracyjną. W ostatnim czasie szczególnie zyskują na popularności te drewniane, noszone na nadgarstku. Wielu jednak zastanawia się z czego dokładnie są wykonane i jak się prezentuje kwestia ich jakości.

Jakie drewno służy do wytworzenia zegarków?

Do produkcji zegarków drewnianych w Polsce często wykorzystuje się drewno rodzime. Gatunki te to materiał na zegarki, który wykazuje się dużą odpornością, a wyróżniają się zarówno kolorem, jak i ciężarem oraz gęstością. Te wszystkie parametry drewna mają wpływ na późniejszą wytrzymałość zegarków, podczas faktycznego ich używania.

Jednym z popularnych gatunków drewna, jaki nadaje się do stworzenia zegarka, jest klon o odcieniu jasnym i jednolitym. To drzewo ma średnią twardość i podobnie średnio jest łupliwe. Cechuje je też dość równomierna struktura. Ponadto drewno klonowe jest odporne na zalanie kwasem i dobrze wchłania substancje barwiące. Obróbka klonu jest stosunkowo łatwa, jednak nadal wymaga umiejętności i ostrożności.

Kolejnym drewnem, często wykorzystywanym do produkcji zegarków, jest dąb. Cechuje go przede wszystkim bardzo duża twardość i ciężkość. Od lat znany jest jako drzewo kultowe, najbardziej wytrzymałe. Nie jest jednak odporne na duże mrozy, co nie ma większego znaczenia w przypadku zegarków. Drewno dębowe doskonale nadaje się do codziennego eksploatowania i jest długowieczne.

Zegarki drewniane wykonuje się również z drzewa orzechowego. Jest to surowiec twardy i średnio ciężki, łatwo łupliwy oraz łatwopalny. Orzech jest też dość kurczliwy, a po wysuszeniu niemal nie „pracuje”. Drewno orzechowe jest też słabo odporne na działanie czynników zewnętrznych, ale bardzo dobrze sprawdza się do obróbki mechanicznej. Odpowiednio przygotowany orzech może być podstawą praktycznych i solidnych zegarków.

W przypadku gatunków egzotycznych, do produkcji zegarków wybiera się przykładowo heban czy drzewo sandałowe. Są one bardzo wytrzymałe i różnorodne pod względem barwy. Właściwości fizyczne drewna egzotycznego pozwalają na szerokie ich zastosowanie i są coraz częściej doceniane przez miłośników zegarków.

Różne gatunki drewna – wady i zalety zegarków drewnianych

Wielu sądzi, że drewno jest zbyt podatne na uszkodzenia, wilgoć czy zniekształcenia. Jednak do produkcji zegarków wybiera się tylko starannie wyselekcjonowane okazy. Drewno musi być wysokogatunkowe, by produkt finalny był trwały i efektowny. Natomiast uszkodzenia mechaniczne mogą powstać zarówno na zegarkach drewnianych, jak i stalowych czy złotych. O każdy rodzaj zegarka należy dbać, by mógł długo spełniać swoją funkcję.

Warto też zastanowić się nad wygodą noszenia drewnianych zegarków. Chociaż może się zdawać, że faktura drewna nie nadaje się do kontaktu ze skórą, często jest wręcz odwrotnie. Przede wszystkim dobrze przygotowana bransoleta jest bardzo delikatna i stosunkowo lekka. Co więcej, idealnie pasuje dla alergików uczulonych przykładowo na nikiel czy złoto.

Niewątpliwą zaletą drewnianych zegarków, poza ich eleganckim i uniwersalnym stylem, jest ekologiczność. Zegarki te nie tylko pasują na każdą okazję i dobrze się prezentują, ale jednocześnie są bardzo przyjazne środowisku. Drewniane zegarki zatem z pewnością podbiją serca każdego, kto jest blisko natury i szanuje naturę.

Posts created 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top